Jak wyglądają mrówki?
Cechy wyróżniające
Mrówki występują we wszelkich rozmiarach i kolorach. Wyglądają jak osa bez skrzydeł, lecz tylko niewielka ich ilość posiada żądła (za wyjątkiem mrówki ognistej). Jeżeli przyjrzysz się z bliska ciału mrówki, zobaczysz także jeden lub dwa garby w wąskim obszarze między ostatnimi dwoma segmentami. Mrówki mają te garby, a osy nie. Czułki mrówek są z kolei zgięte lub „zakręcone”.
Poznaj mrówki
Mrówki domowe
Mrówki domowe zakładają gniazda w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Budują one często swoje kolonie w pobliżu domu, ukrywając je w ziemi, pod przedmiotami leżącymi na ziemi lub w samym domu. Gdy dostaną się do środka, można je zwykle zobaczyć, jak podążają „niewidocznym szlakiem” w stronę źródła jedzenia lub wody. Mogą one zanieczyścić żywność.
Mrówki budujące kopce
Mrówki budujące kopce, które spotyka się na zewnątrz, mogą również wejść do środka w poszukiwaniu jedzenia i wody. Budują one swoje kopce w trawnikach, miejscach pokrytych mierzwą oraz wzdłuż chodników, patio, tarasów i fundamentów. Zwalczanie mrówek budujących kopce na zewnątrz ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania kontroli nad nimi.
Gmachówki
Gmachówki tworzą gniazda w ścianach, na strychach oraz w gnijącym drewnie lub drewnie uszkodzonym przez wodę. Jeśli chodzi o miejsca na zewnątrz domu, ich gniazda można często znaleźć w szopach, drewnie opałowym, na tarasach, w pniach drzew, rynnach i na podbitkach. Nie jedzą drewna, lecz budują w nim gniazda i tunele powodujące jego dalsze butwienie. Gmachówki mogą Cię ukąsić, jeżeli będziesz próbować je podnieść, jednak ich ukąszenia nie są aż tak bolesne, jak użądlenie przez mrówkę ognistą.
Mrówki ogniste
Mrówki ogniste to specjalny rodzaj mrówek budujących kopce, który zwykle tworzy gniazda na zewnątrz. Mrówki te gryzą, ale także posiadają na odwłoku żądło, za pomocą którego wstrzykują jad we wszystko, co zakłóca spokój ich lub ich gniazda. Użądlenie przez te mrówki jest dość bolesne, a użądlenie przez kilka mrówek może wymagać pomocy lekarskiej.